RSS
 

Unikajmy skrajności

20 mar

Ostatnio interesuję się troszkę bardziej…zdrowiem. Czytając różne książki na temat zdrowego odżywiania, wpadła mi w ręce zupełnie przez przypadek pozycja: „Myśli płynące z serca” Jego Świątobliwości Dalajlamy. I jest tam pewien fragment, który przytoczę.

„Budda mawiał swoim mnichom, że jeśli nie będą jeść wystarczająco dużo, ryzykują wyczerpaniem organizmu i popełniają w ten sposób błąd, ale mówił również, że prowadząc zbyt dostatnie życie, pozbywają się zasług. W ten sposób Budda zachęcał nas do zmniejszenia naszych pragnień, do satysfakcji z tego, co posiadamy i rozwoju duchowego, a równocześnie pozostawania w dobrym zdrowiu. Gdy jemy zbyt dużo lub niewystarczająco, w obu przypadkach w końcu rozchorujemy się. W naszym codziennym życiu unikajmy skrajności” (s.42).

Unikajmy skrajności w każdej dziedzinie naszego życia. Wszystko powinniśmy robić kierując się zdrowym rozsądkiem.

 
Komentarze (4)

Napisane przez w kategorii Cytaty

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Sylwia Pędzich

  23 marca 2015 o 13:20

  Już w Bhagawadgicie pisano również w kontekście jogi:
  ” Joga nie jest dla tego, kto za dużo je albo się głodzi. Nie jest dla tego, który za długo śpi, ani dla tego, kto nie zna umiaru w czuwaniu. Przez umiarkowanie w jedzeniu i odpoczynku, uregulowana pracę oraz odpowiedni stosunek do snu i czuwania niszczy joga wszelki ból i smutek”

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w szukaniu tzw.”złotego środka”, bo nie jest to chyba aż takie proste” .

   
 2. Marta

  23 marca 2015 o 13:37

  Dokładnie. Znalezienie równowagi nie jest łatwym zadaniem, ale warto próbować. Zwłaszcza jeśli chodzi o nasze zdrowie:-) ps. Na mnie joga działa regenerująco. Znika ból, smutek, zmęczenie.

   
 3. ~Kasia Dudziak

  31 maja 2015 o 19:53

  Bardzo lubię i szanuję joginów za ich pozytywne myślenie i pozytywną energię, którą przekazują innym. Czytałam kiedyś wywiad z Dalajlamą. Niesamowity człowiek. Nie jest łatwo żyć zgodnie z tym co mówi przynajmniej dla takiego żółtodzioba jak ja, ale warto wziąźć sobie do serca jego słowa i próbować zmieniać swoje życie na lepsze.

   
  • Marta

   2 czerwca 2015 o 22:39

   Tak, Dalajlama to człowiek pokorny, radosny i uśmiechnięty. Do tego bardzo mądry. Aż chciałoby się napisać, że szkoda że ludzie nie stosują się do… nie tylko Jego zasad. Tak naprawdę wystarczy być empatycznym i uśmiechniętym. Tacy powinni być nie tylko jogini ;)