RSS
 

Stopnie jogi

28 lut

 

„Kiedy wskutek ćwiczenia jogi cichną zjawiska w umyśle, intelekcie i ego, jogin realizuje siebie dzięki łasce Ducha, który w nim jest. Wtedy poznaje wieczną radość, której nie można doświadczyć zmysłami ani pojąć rozumem. Niezmiernie trwa on w tym stanie. Odnalazł skarb największy, nie istnieje nad to już nic wyższego” (B.K.S.Iyengar, Joga)

Literatura podaje osiem członów składających się na jogę. Są to:

1. YAMA. Oznacza uniwersalne przykazania moralne. Yama pozwala joginowi opanować namiętności i emocje, co pozwala mu na zachowanie harmonii z innymi ludźmi.

2. NIYAMA. Termin oznacza „zasadę” lub „regułę”. Niyama narzuca dyscyplinę w działaniu i zachowaniu.

3. ASANA. Najbardziej upowszechniony człon jogi w dzisiejszych czasach. Asana to pozycje ciała przywracające równowagę fizyczną. Przynoszą siłę słabym miejscom ciała i miękkość napiętym mięśniom. Asany czynią ciało zdrowe i mocne. Jogin przezwycięża ciało i przekształca  je w narzędzie Ducha.

„Poprzez pracę z ciałem joga uczy nas, jak posiąść lepszą kontrolę nad umysłem”.

Pierwsze trzy kroki jogi nazywają się „poszukiwaniami na zewnątrz”

4. PRANAYAMA. Polega na rytmicznej kontroli oddechu.

5. PRATYAHARA. Wycofanie i wyzwolenie umysłu spod dominacji zmysłów i zewnętrznych obiektów.

Pranayama i Pratyahara uczą regulowania oddechu. Pomagają uwolnić zmysły od przywiązywania do obiektów pożądania. Znane są jako „poszukiwania wewnątrz”.

6. DHARANA. Oznacza koncentrację umysłu, umiejętność nakierowania myśli ku obiektowi i trwanie  w tym stanie.

7. DHYANA. Kontemplacja. Stan medytacji, w którym umysł  koncentruje się na jednym punkcie.

8. SAMADHI. Jest to stan nadświadomości osiągnięty w wyniku głębokiej kontemplacji. W tym podobnym do transu stanie procesy myślowe są zatrzymane, jogin przejmuje kontrolę nad umysłem.

Trzy ostatnie ścieżki wprowadzają jogina w najgłębsze zakamarki jego duszy. Utrzymują go w  harmonii. Nazywane są „poszukiwaniami Ducha”.

 
Komentarze (6)

Napisane przez w kategorii Myśli jogowe, O jodze

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Izabela

  29 lutego 2016 o 22:04

  Czuję, że powinnam dokształcić się w tym temacie ;)

   
 2. Marta

  29 lutego 2016 o 22:21

  I ja ciągle się dokształcam, tyle tego ;):):) Ale to fajne uczucie z drugiej strony, ciągle coś do poczytania, przeanalizowania ;)

   
 3. ~Anja Trener

  1 marca 2016 o 10:10

  Ktoś kiedyś powiedział, że im więcej wiedzy zdobywasz, tym widzisz, że mniej wiesz i masz większy głód. To prawda;-D! Zawsze odrywasz coś nowego, zawsze łapczywie chłoniesz teksty o jodze, myśląc, żeby moja pamięć to wszystko pomieściła! To cała prawda o życiu. nigdy nie zdobędziesz całej wiedzy, zawsze będziesz odczuwała jej głód. I to jest teraz mój etap praktyki jogi;-)
  Czy Ty też masz lub miałaś takie moment w życiu, że chciałaś chłonąć wiedzą szybko i mój jej używać od razu? Może powinna być bardziej cierpliwa…Może to tylko taki etap. Może warto myśleć o głodzie wiedzy jak o procesie powolnym, gdy nie musisz się spieszyć. Może ten etap „przyśpieszenia” z czasem przejdzie w świadomy i spokojny moment, gdy praktyka scali się z wiedzą.

   
  • Marta

   1 marca 2016 o 20:53

   Dziękuję, że wpadłaś do mnie ;)
   Masz rację, nigdy nie zdobędziemy całej wiedzy, ja jestem na etapie tak jak to piszesz, odczuwania głodu. Niby studiuję jogę od paru lat, praktykuję a jednak wciąż mało wiem ;) Ale warto myśleć o tym etapie, jak o przygodzie. Przygodę cechuje to, że może być nieobliczalna ale jednocześnie jest bardzo interesująca i chcemy ją przeżywać przez dłuższy czas. Czy miałam taki etap, że chciałam chłonąć wiedzę??? Jasne, do niedawna nawet ;) Ale zrozumiałam jedno, podczas nauki z moją koleżanką. Zrobiłyśmy wspólnie godzinną praktykę, przygotowałam plan lekcji jak prawdziwy nauczyciel i wiesz co się okazało? Mam już jakąś wiedzę, kartka była tylko lekką podporą. To mnie utwierdziło w przekonaniu, że wiem wystarczająco dużo, zapamiętuję i uczę się dalej ;):)

    
 4. ~Joanna Chodorowska

  7 kwietnia 2016 o 22:00

  Pięknie prowadzony blog, ciekawe tematy. Bardzo inspirujące. Uwielbiam Jogę. Na moim blogu także znajduje się taki temat związany właśnie z jogą. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Joanna

   
  • Marta

   7 kwietnia 2016 o 22:20

   Dziękuję za miłe słowa ;) ;);)
   Joga to po prostu moja pasja i poświęcam jej każdą wolną chwilę ;) Oczywiście zajrzę na Twojego bloga i może nawiążemy współpracę? Pozdrawiam serdecznie