RSS
 

Vrksasana

13 wrz

Vrksasana- zwana pozycją drzewa. Podobnie jak korzenie drzewa zapewniają mu pewną podstawę, tak nasze stopy i nogi stanowią podporę dla ciała. Vrksasana należy do pozycji równoważnych.

 Vrksa- znaczy drzewo.

Jak mamy wykonać pozycję?

1. Stań w pozycji wyjściowej, w tadasanie i skieruj myśl na stopy. Stopniowo przenoś ciężar ciała z lewej stopy na prawą.

2. Utrzymując prawą nogę silną i prostą jak pień drzewa, zegnij lewe kolano i umieść podeszwę stopy naprzeciw górnej wewnętrznej części prawego uda (gdy dopiero zaczynasz ćwiczyć, możesz trzymać podeszwę stopy nad kostką), z palcami skierowanymi w dół.

3. Utrzymuj równowagę, połącz dłonie i unieś ręce pionowo ponad głowę.

4. Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund, bądź minut jak dasz radę i oddychaj głęboko. Opuść ręce i rozłącz dłonie, wyprostuj nogę i ponownie stań w tadasanie.

5. Powtórz tę pozycję na drugą nogę. Poświęć tyle samo czasu każdej stronie ciała, następnie wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij się.

Efekty?

Pozycja drzewa wzmacnia mięśnie nóg oraz daje poczucie fizycznej i psychicznej równowagi, buduje poczucie stabilności.

Dla mnie ta pozycja to naprawdę czysty relaks. Pozycja drzewa wykonywana codziennie przez parę minut daje wspaniałe efekty. Mnie nauczyła pokory i cierpliwości.

images (1)

 

Źródło: B.K.S. Iyengar, Joga, s.47.

Na zajęciach,gdy podczas wykonywania asan stojących wykonujemy pozycję drzewo,większość ma z nią dużo problemów.

Choć powtarzam,że wszytko przyjdzie z czasem,że każdy ma do wyboru wiele wariantów, łącznie z pomocami w postaci krzesła, czy ściany,dziewczyny uważają że jest to pozycja bardzo trudna i nie chodzi tylko o utrzymanie równowagi. Ale jednocześnie nie zniechęcają się. Na zajęciach są różne osoby,jedni wykonają pozycję niemalże od razu, inni potrzebują więcej czasu. Na każdych zajęciach powtarzam,że mamy patrzeć tylko na siebie,liczy się  praca nad naszym ciałem,w jodze nie ma rywalizacji i widzę,że to powtarzanie pomaga .Uczniowie zaczynają korzystać ze ściany,nie wstydzą się wybierać warianty dopasowane pod siebie i o to chodzi. Za każdym razem, nie tylko podczas wykonywania pozycji drzewa, jestem z nich bardzo, bardzo dumna ;)

19904869_1546771475354638_7188881631163981446_n

 

A to taka moja pozycja drzewa w niepełnym wariancie,  na wesoło podczas jogi na Międzynarodowych Targach Poznańskich ;):):)

 

Dodaj komentarz